JAK DBAĆ O TRAWNIK NATURALNY?

Trawniki Warszawa

Aby nasz naturalny trawnik był piękny i budził prawdziwy zachwyt przez cały okres wegetacyjny musimy odpowiednio dbać o niego cały rok.

TRAWNIK WIOSNĄ

Wiosna to najbardziej pracowita pora w pielęgnacji trawników, gdyż wymaga wielu zabiegów, które przygotują nasza murawę do dalszego rozwoju. Nadejście wiosny budzi ogród do życia, również trawa próbuje przebić się przez zalegającą po zimie warstwę obumarłych źdźbeł, pędów oraz zbutwiałych liści – czyli tak zwany filc. Darń jest wówczas bardzo zbita, często omszona a trawnik w niczym nie przypomina pięknego dywanu.

Wiosenna pielęgnacja trawnika powinna się rozpocząć właśnie od usunięcia tej warstwy, która blokuje dostęp tlenu i składników mineralnych.

Można to zrobić poprzez staranne grabienie – zwłaszcza w przypadku młodego trawnika. Najlepiej wybrać delikatne grabie, tzw. wachlarzowe, które pozwolą uniknąć uszkodzeń nowo wschodzących źdźbeł traw.

Wertykulacja trawnika

Inną metodą jest wertykulacja trawnika, czyli zabieg polegający na  pionowym nacinaniu darni na głębokość 2–3 cm za pomocą specjalnych grabi lub mechanicznego wertykulatora.

wertykulacja trawnika

Po przeprowadzeniu wertykulacji obumarłe części roślin, mchu i nadmiar filcu oraz chwasty zostaną usunięte a trawa będzie miała zapewniony lepszy dostęp wody, światła i tlenu. Po tym zabiegu trawnik szybko się zregeneruje i przyspieszy swój wzrost.

Po przeprowadzeniu wertykulacji trawnika wato zwrócić uwagę czy będzie konieczne wyrównanie jego krawędzi. Wyrównywanie krawędzi trawnika powoduje, że trawnik zyskuje zwartą strukturą a równe krawędzie, np. na styku ze ścieżkami, nadają mu pięknego kształtu. Brzeg trawnika można wyrównać nożycami ręcznymi lub elektrycznymi dokładnie obcinając nadmierną ilość trawy. Łopata i nóż przydadzą się natomiast by dociąć brzegi trawnika do równej linii.

Aeracja trawnika

Kolejnym zabiegiem, który warto przeprowadzić to tzw. aeracja trawnika czyli napowietrzenie gleby pod trawnikiem. Zabieg ten polega na nakłuwaniu murawy na głębokość około 3 cm – przy trawnikach ozdobnych- i jest to tzw. aeracja powierzchniowa, lub na co najmniej 8 cm – w przypadku trawników użytkowych- aeracja wgłębna. Dzięki powstałym otworom powietrze dociera do głębszych warstw i korzeni traw. Napowietrzanie najlepiej wykonać jest  pod koniec kwietnia, przed przeprowadzeniem nawożenia i intensywnego podlewania. Aerację wykonuje się tzw. aeratorem, czyli specjalnym urządzeniem przypominającym wał z nakładką kolcową a na mniejszym powierzchniach zwykłymi widłami lub przymocowanymi do podeszwy butów nakładkami z kolcami. Aeracja jest niezbędna w przypadku niewłaściwej przepuszczalności podłoża, która charakteryzuje się min. Niejednolitym kolorem trawnika lub powstawaniem na powierzchni murawy kałuż.

Wałowanie trawnika

Wiosną często konieczne jest  również wykonanie wałowania trawnika.

Wałowanie trawnika to zabieg, który pomoże prawidłowo związać korzenie traw z glebą, a który często wymusza ostra zima. Na powierzchni murawy pojawiają się wybrzuszenia i nierówności, które powodują, że w niektórych miejscach korzenie nie stykają się z podłożem a tym samym uniemożliwiają właściwy wzrost trawy.

Do wałowania wykorzystuje się specjalny wał ogrodowy, który nie powinien przekroczyć wagi 90 kg. Przed przystąpieniem do wałowania należy usunąć kretowiska i inne duże nierówności.

trawnik z siewu

Kolejnym zabiegiem, który nas czeka to renowacja trawnika. Po zimie na trawniku często powstają miejsca, na których trawa nie rośnie. Aby uzupełnić te ubytki w murawie warto wymienić ziemie na takim fragmencie i dosiać nowe nasiona traw. Najlepiej jest zastosować tę samą mieszankę, która był użyta przy zakładaniu trawnika ale jeśli takiej już nie posiadamy dobrym wyborem będą dostępne w sklepach mieszanki renowacyjne charakteryzujące się szybkim kiełkowaniem nasion.

Wiosna jest również czasem, w którym trawom powinno się dostarczyć pierwszych dawek nawozów, które poprawia kondycję murawy i uodpornia ją na trudne warunki środowiskowe i zachwaszczenie. Właściwe nawożenie trawnika jest niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Sklepy ogrodnicze oferują szeroka gamę nawóz do trawników, zawierający wszystkie niezbędne pierwiastki. Szczególnie warte polecenia są tzw. nawozy wiosenne, które zawierają dużo azotu niezbędnego dla intensywnie rosnących traw. Nawóz powinno się rozsiewać w bezwietrzne dni a zaraz po jego rozrzuceniu należy podlać trawnik – w przeciwnym wypadku nawóz mógłby doprowadzić do poważnych uszkodzeń lub wypalenia źdźbeł.

By przywitać sezon pięknym, wypielęgnowanym trawnikiem należy pamiętać by już w kwietniu rozpocząć regularne koszenie trawnika. Zabieg ten warto wykonywać co tydzień, ponieważ systematyczne strzyżenie trawnika bardzo korzystnie wpływa na jego wzrost i gęstość. Koszenie trawnik powinno odbywać się w dni bezdeszczowe – ważne by murawa była sucha, ponieważ koszenie mokrej trawy może uszkodzić sprzęt oraz zwiększyć ryzyko pojawienia się chorób grzybowych trawy. Warto również zwrócić uwagę na wysokość koszenia. Jest ona oczywiście uzależniona od rodzaju trawnika ale trzeba pamiętać, ze przy pierwszych koszeniach źdźbła nie powinny być krótsze niż 2-3 cm.

wertykulacja trawnika
Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci z trawnikiem w Twoim ogrodzie. Kontakt