Jakie kwiaty na wiosnę?

Wiosna to pora roku, która kojarzy się przede wszystkim z zielenią i kwiatami. Świat przyrody budzi się do życia z długiego zimowego snu. Ponure szarości ustępują miejsca ferii wiosennych barw: żółciom, zieleniom, błękitom, czerwieniom, fioletom…

Jakie kwiaty kwitną wiosną?

Odmiany kwiatów kwitnących wiosną są niezliczone, zwłaszcza tych kwietniowych i majowych, dlatego, poniżej wspomnimy tylko o niektórych gatunkach charakterystycznych dla tej pory roku.

MARZEC

kwiaty krokusy

To jedne z kwiatów, które najwcześniej zaczynają kwitnąć wiosną. Najczęściej kwitną już w marcu, często wyrastając jeszcze spod śniegowej pierzynki. Od kilku lat na przykład, bardzo popularne stały się wiosenne wycieczki w Tatry organizowane tylko po to by oglądać spektakularne kwitnienie tych drobnych, fioletowych kwiatuszków na Polanie Chochołowskiej. Krokusy jednak równie pięknie mogą wyglądać w naszym ogrodzie. Są to wieloletnie rośliny bulwiaste, których kwiaty, w zależności od odmiany, mają barwę fioletową, niebieską, liliową, żółtą, białą, mogą być także dwubarwne. Najpopularniejsze w uprawie są krokusy wielkokwiatowe. Najefektowniej wyglądają sadzone w grupach po kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Rosnąc na tym samym miejscu kilka lat utworzą gęste kępy. Najlepiej sadzić je pod drzewami i krzewami, na brzegach rabat oraz na skalnikach. Aby cieszyć się kwitnieniem tych pięknych kwiatów wiosną musimy je zasadzić jesienią, najlepiej we wrześniu, ale jeśli pogoda jest sprzyjająca można również w październiku.

kwiaty do ogrodu przebiśniegi

Przebiśniegi zgodnie z nazwą, rzeczywiście są w stanie przebić się przez resztki zalegającego śniegu. Przebiśniegi występują w Polsce i wielu regionach Europy w stanie dzikim ale długo były zagrożone całkowitym wyginięciem, dlatego też objęte są częściową ochroną gatunkową. Jednak aby cieszyć się widokiem tych pięknych, mlecznobiałych, pachnących kwiatów możemy bez obaw posadzić przebiśniegi ogrodowe. Przebiśniegi są bardzo łatwe w uprawie. Preferują miejsca cieniste lub półcieniste stanowiska. Można je sadzić pod drzewami i krzewami, na skalnikach. Ziemia powinna być żyzna i wilgotna, najlepiej wapienna. Przebiśniegi jako kwiaty z rodziny cebulowych szybko rozrastają się przez cebulki potomne, bez problemu też rozsiewają się same.
Rozsadzanie przebiśniegów najlepiej przeprowadzać tuż po przekwitnięciu kwiatów. Kępę roślin należy podzielić na mniejsze, oddzielając cebulki potomne, które przechowujemy w torfie, w chłodnym pomieszczeniu aby nie wyschły. Do ziemi wysadzamy je we wrześniu. Przebiśniegi można również wysiać z nasion ale na ich wzejście trzeba czekać czasem nawet kilka lat.

kwiaty do ogrodu pierwiosnki
Nazwa rodzajowa pierwiosnka – Primula pochodzi od łacińskiego słowa primus – który oznacza pierwszy, wczesny. Dlatego pierwiosnki nazywane są także prymulkami. Sama nazwa wskazuje więc, że pierwiosnki to jedne z pierwszych wiosennych kwiatów.
Pierwiosnki to bardzo rozbudowany gatunek, ponieważ występują one w około pięciuset rodzajach. W środowisku naturalnym możemy je spotkać w górach Europy i Azji -dziko rosnące są pod ścisłą ochroną.
Jeśli chcemy by pierwiosnki ogrodowe zawitały w naszym ogrodzi i kwitły pięknie i obficie powinniśmy posadzić je w miejscach półcienistych. Idealne są stanowiska, które są dość widne wiosną a latem zapewniają półcień. Jeśli posadzimy je w pełnym słońcu z roku na rok będą kwitły coraz słabiej, aż w końcu znikną całkowicie. Do miejsc mocno nasłonecznionych nadają się tylko niektóre odmiany pierwiosnków, np.: gruziński, bezłodygowy, lekarski. Konieczne jest jednak zapewnienie im stale wilgotnego podłoża.
Pierwiosnki rozmnażamy przez podział kęp w maju i czerwcu. Większość gatunków możemy jednak po prostu wysiać. Do rozmnażania pierwiosnków przez podział kępy przystępujemy dopiero wtedy, kiedy już przekwitną. Rozmnażanie pierwiosnków przez podział kępy jest sposobem częściej stosowanym, jednak wysiew powoli zyskuje coraz większą popularność, ponieważ w tym przypadku uzyskamy o wiele więcej nowych roślin.

kwiaty do ogrodu narcyzy
Narcyzy to jedne z najpiękniejszych i najłatwiejszych w uprawie wiosennych roślin cebulowych. Narcyzy najefektowniej wyglądają sadzone w grupach. Dobrze prezentują się w kompozycjach jednobarwnych jak i mieszanych. Kwitną od kwietnia do maja. Lubią stanowiska nasłonecznione, jednak można je sadzić także pod krzewami i drzewami. Przyjmują się na każdej dobrej, przepuszczalnej glebie. Osiągają wysokość 10-60 cm. Lubią miejsca nasłonecznione ale sprawdzą się również w lekkim zacienieniu, np. przed krzewami. Narcyzy rosnące przez wiele lat na jednym stanowisku po pewnym czasie mogą wytwarzać coraz mniejsze i rzadsze kwiaty – wtedy na koniec lipca dobrze jest wykopać cebule i osuszone przechować w suchym, zaciemnionym i chłodnym miejscu do września. Na tym etapie roślinę można rozmnożyć oddzielając od siebie cebulki przybyszowe. Cebule wysadzamy do gruntu na początku września. Niektóre gatunki narcyza należy przesadzać częściej inne rzadziej.

kwiaty do ogrodu zonkile
Żonkil to kolejny kwiat cebulowy, którego widokiem możemy cieszyć się wiosną. Ich żółty, głęboki kolor kojarzy się z wiosenną radością i słońcem. To jeden z najwcześniej kwitnących kwiatów, pierwsze kwiaty przy dobrych warunkach pogodowych pojawiają się na przełomie marca i kwietnia a kwitną aż do maja. Nie wszyscy wiedzą, że żonkile to odmiana wyżej wspomnianych narcyzów, a ich łacińska nazwa to narcissus jonqauilla. Żonkile są kwiatami bardzo łatwymi w uprawie. Nie mają specjalnych upodobań glebowych ale dobrze czują się na podłożu piaszczysto-gliniastym, żonkil nie będzie rósł na glebach ciężkich i jałowych. W okresie wiosennym, czyli w czasie swojego największego wzrostu żonkil potrzebuje dość dużo wilgoci. Preferują miejsca nasłonecznione ale dadzą sobie radę również w lekkim półcieniu. Żonkile najobficiej kwitną po dwóch, trzech latach od posadzenia i mogą pozostawać w jednym miejscu od pięciu do ośmiu lat – po tym czasie dobrze je wykopać, przesuszyć i przechować w suchym miejscu do końca lata. Żonkile sadzimy do gruntu na przełomie sierpnia i września, ponieważ w tym czasie cebulki się ukorzeniają – jeśli wsadzimy je później mogą nie zdążyć się rozwinąć.

kwiaty do ogrodu hiacynty
Różnokolorowe, pięknie pachnące hiacynty to prawdziwa ozdoba każdego wiosennego ogrodu. Drobne kwiaty hiacyntów zebrane są w grona tworzące kwiatostan. Występują w około 100 odmianach . Mają dość bogatą kolorystykę, od czerwieni, różu, fioletu, pomarańcza po żółć, biel i błękit. Hiacynty wydzielają bardzo charakterystyczny, mocny, upajający zapach. W naszym klimacie hiacynty uprawiane w gruncie kwitną od kwietnia do maja. Są nieco bardziej wymagające w uprawie niż inne popularne, wiosenne rośliny cebulowate. Preferują stanowisko ciepłe i słoneczne, ewentualnie lekko ocienione ale koniecznie osłonięte od wiatrów. Trzeba jednak pamiętać, że w słońcu hiacynty będą obficiej kwitły, a ich kwiatostany będą gęste i zwarte – w lekkim zacienieniu mogą być powyciągane i przerzedzone. Gleba, na której będą sadzone hiacynty powinna być przepuszczalna i żyzna, najlepiej próchnicza
Przed sadzeniem hiacyntów ziemię należy spulchnić, użyźnić i odchwaścić. Aby uzyskać bardzo dobre efekty warto je nawozić w okresie wzrostu i kwitnienia. Należy także pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności gleby, szczególnie gdy wiosna jest sucha.
Cebule hiacyntów sadzi się w ogrodzie w okresie od września do października. Dobrze jest sadzić cebule hiacyntów w ażurowych koszyczkach, które chronią podziemną część rośliny przed szkodnikami i pozwalają łatwo odnaleźć cebulki po przekwitnięciu. Cebule hiacyntów należy przykryć żyzną, dobrze spulchnioną glebą.

MAJ

kwiaty do ogrodu tulipany
Tulipany to prawdziwy symbol wiosny, to jedna z najbardziej popularnych roślin cebulowych. Lubi je niemal każdy, a szczególnie pięknie wyglądają sadzone w większych grupach. Różnorodność form i kolorów tulipanów jest tak ogromna, że czasem trudno się zdecydować jaką odmianę posadzić w swoim ogrodzie. Wiosenną rabatę tulipanową możemy zaprojektować niemal w każdym kolorze. Tulipany równie dobrze wyglądają w jednobarwnych szpalerach jak i tęczowych, różnobarwnych mieszankach.
Tulipany nie są trudne w uprawie ale trzeba je odpowiednio pielęgnować. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest tzw. ogłowienie – czyli usuwanie przekwitłych kwiatów. Dzięki temu zabiegowi roślina wytworzy więcej nowych cebul, które po obeschnięciu liści należy wykopać, przesuszyć i przechować w suchym, zacienionym miejscu aż do sadzenia. Cebule tulipanów wysadzamy jesienią. W zależności od odmiany będą kwitły w naszych ogrodach czy donicach na tarasie lub balkonie nawet od marca do czerwca.
Cebule najlepiej wykopywać co roku, w przeciwnym razie kwiaty będą coraz słabiej kwitły a cebule będą coraz bardziej zagłębiać się w podłoże aż w końcu zanikną.

kwiaty do ogrodu szafirki
To jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów. Są to rośliny cebulowe zimujące w gruncie. Ich uprawa nie jest trudna a rozrastając się w gęste kępy są naprawdę efektowne. W ogrodzie najlepiej sadzić je w ogrodzie grupami – wtedy prezentują się najlepiej. Szafirki doskonale sprawdza się na obwódkach ścieżek, skalnikach, rabatach i trawnikach. Szafirki znakomicie nadają się także do uprawy w doniczkach i mogą stanowić prawdziwa ozdobę balkonów i tarasów. Cebulki szafirków sadzi się do gruntu jesienią: od połowy września do połowy października.

kwiaty do ogrodu konwalie
Konwalia jest byliną z rodziny liliowatych, dziko rośnie w Europie i Azji Środkowej. Bez problemu można je uprawiać w ogrodzie, a jedynym problemem może być jedynie jej zbytnie rozrastanie. Konwalie kwitną w maju, mają drobne, dzwonkokształtne. białe kwiaty osadzone na pędzie kwiatostanowym, bardzo pięknie pachną. Konwalie wymagają gleby próchniczej, przepuszczalnej i wilgotnej najlepiej rosną w miejscach półcienistych ale tak naprawdę mogą dobrze rosnąć niemal w każdym miejscu ogrodu. I bardziej osłonimy ją od słońca i zacienimy tym więcej będzie miała liści, udostępnimy więcej światła-obficiej zakwitnie. Na założenie uprawy konwalii doskonale nadają się miejsca w pobliżu płotów, parkanów, miejsca pod drzewami.
Konwalie najlepiej rozmnażać przez podział kłączy od połowy października do połowy listopada. Fragmenty kłączy długości 10–12 cm sadzi się płytko w rozstawie 20–25 x 10–12 cm.
Pamiętajmy jednak, że konwalie są trujące i jeśli w naszym ogrodzie przebywają dzieci musimy uważać by nie wzięły do buzi żadnej części tej rośliny- może to doprowadzić do zatrucia pokarmowego.

Nie masz pomysłu albo czasu na swój ogród? Skontaktuj się z nami;)
Kontakt