ZAKŁADANIE TRAWNIKA – wybrać trawę sztuczna czy naturalną?

trawniki warszawa

Trawnik to bardzo istotna część ogrodu i niezwykle ważne jest by go właściwe zaprojektować. Decydując się na założenie trawnika w swojej przestrzeni ogrodowej należy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników, które będą miały istotny wpływ na ostateczny kształt naszego projektu. Jednym z podstawowych pytań, które pojawia się na etapie planowania ogrodu jest to jaką trawę wybrać.

Trawa sztuczna czy trawa naturalna?

Oczywiście, że naturalna, przecież ogród jest właśnie po to by nas zbliżyć do natury! – tego typu odpowiedź nasuwa się niemal od razu, jednak czy na pewno naturalna trawa jest jedynym właściwym rozwiązaniem?

Okazuje się, ze zarówno trawa naturalna jak i trawa sztuczna ma swoich zwolenników i przeciwników.

Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, lubisz zapach skoszonej trawy i dotyk porannej rosy na stopach a prace ogrodowe to dla Ciebie prawdziwa przyjemność- idealnym wyborem przy zakładaniu trawnika będzie trawa naturalna. Natomiast  każdy kto nie przepada za pracami ogrodowymi, ceni estetyczne rozwiązania aranżacyjne i pragnie osiągnąć natychmiastowy efekt na pewno wybierze sztuczna murawę.

Rodzaj powierzchni i ukształtowanie terenu

naturalny trawnik warszawa
Decydując się na trawnik naturalny przed rozpoczęciem siewu należy starannie przygotować podłoże. Gleba powinna być gładka, wygrabiona i pozbawiona zanieczyszczeń. Ważne jest by tak zaplanować powierzchnię trawnika by w przyszłości można było go łatwo kosić i podlewać. Warto zainwestować w siatkę przeciw kretom i oczywiście wybrać odpowiednia mieszankę nasion. Wysiew najlepiej robić w dobrych warunkach pogodowych a przedtem zwalcować powierzchnie by nasiona rozłożyły się równomiernie. Teraz pozostaje nam czekać na wzrost trawy – regularne podlewanie, nawożenie, koszenie.

Szybszym rozwiązaniem przy zakładaniu naturalnego trawnika niż trawa z siewu jest tzw. trawa z rolki ( czyli naturalna trawa sprzedawana w postaci zrolowanych wyciętych pasów darni), której ogromna zaletą jest to, że tego typu trawnik można zakładać nawet późną jesienią co przy tradycyjnym trawniku z siewu jest niemożliwe. Gotowa darń jest bardziej odporna na przymrozki niż kiełkująca trawa.

Sztuczna trawa sprawdzi się wszędzie- w ogrodzie, na tarasie, balkonie, w ogrodowej altanie. Można ją zastosować wszędzie tam, gdzie z powodu nieodpowiedniego i trudnego podłoża nie jest możliwe założenie naturalnego trawnika. Sztuczna trawa jest również często stosowana w przestrzeniach użyteczności publicznej: na boiskach, placach zabaw, przy basenach – jest odporna na działania warunków atmosferycznych, temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo jest bezpieczna, ponieważ amortyzuje upadki.

Koszty

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek inwestycji w pierwszej kolejności bierze się pod uwagę jej koszty. Założenie trawnika, zwłaszcza na dużej powierzchni, niewątpliwie jest poważną inwestycją finansową.

Zakładając naturalny trawnik poniesiemy mniejsze koszty niż stosując sztuczną trawę ale musimy wziąć pod uwagę również to, że docelowo poniesiemy dość wysokie koszty utrzymania i pielęgnacji naturalnej murawy: odchwaszczanie, nawożenie, koszenie, podlewanie i wiele innych.

W przypadku sztucznej trawy jedyny wydatek ponosimy w zasadzie tylko podczas zakupu a sztuczne nawierzchnie dostępne obecnie na rynku według zapewnień producentów mogą służyć nawet przez 25 lat. Nie musimy kupować drogiego sprzętu i spędzać każdej wolnej soboty na koszeniu. Rachunek za wodę też nie będzie przerażał, ponieważ odpada podlewanie.

Efekt, wygląd i estetyka

sztuczna trawa warszawa
Zakładając trawnik naturalny musimy być przygotowani na to, że nie tak szybko osiągniemy wymarzony efekt. By cieszyć się zapierającym dech w piersiach zielonym dywanem w naszym najbliższym otoczeniu musimy poświęci sporo czasu jego utrzymaniu i pielęgnacji. Nieco szybciej efekt osiągamy decydując się na zakup naturalnej trawy z rolki. Dodatkowo niekorzystne warunki atmosferyczne czy domowe zwierzęta bardzo szybko mogą zniszczyć nasz trawnik.

Sztuczna trawa daje efekt natychmiastowy – wystarczy ją rozłożyć. W ciągu paru chwil możemy zmienić balkon, taras lub ogród w przyjazny i zielony zakątek. Co więcej zielenią i właściwościami sztucznego trawnika można cieszyć się przez cały rok nie martwiąc się o suszę czy przymrozki. Sztuczne trawy obecnie dostępne na rynku są tak dopracowane, że często trudno odróżnić je od naturalnych. Trawa sztuczna rozłożona w pełnym słońcu czy w całkowitym zacienieniu zawsze będzie się prezentować dobrze i wyglądać naturalnie.

Pielęgnacja

O trawę naturalną, jak o wszystko co żywe, trzeba po prostu regularnie dbać. Naturalny trawnik wymaga czasochłonnych zabiegów, a często także sporych nakładów finansowych, np. zakup środków i  preparatów chemicznych do pielęgnacji, a także kosiarki czy innych narzędzi ogrodniczych. Aby nasz naturalny trawnik był piękny i budził prawdziwy zachwyt przez cały okres wegetacyjny musimy w nim pracować  niemal cały rok: począwszy od wiosennej wertykulacji i aeracji, poprzez systematyczne koszenie, nawożenie, utrzymanie odpowiedniego nawodnienia aż po stosowanie środków chwastobójczych, uzupełnianie ubytków, dosiewanie.
Więcej na temat jak dbać o trawnik naturalny tutaj

Sztuczna trawa to minimum pracy przy pielęgnacji i utrzymaniu. Dla uzyskania odpowiedniego efektu wystarczy ją od czasu do czasu wyszczotkować, usunąć liście i inne zanieczyszczenia oraz podsypywać piasek. Podlewanie, koszenie czy pielenie nie ma tu  racji bytu.

koszenie trawników warszawa

Podsumowując: sztuczna trawa posiada niezliczoną ilość właściwości, które z łatwością mogą przekonać do założenia trawnika właśnie z taką nawierzchnią jednak dla wielu jedyna opcją będzie nadal trawa naturalna – pachnąca, pokryta poranną rosą i pięknie utrzymana dzięki ciężkiej ale satysfakcjonującej pracy.

Zapytaj o naszą ofertę zakładania trawników

jak dbac o trawnik